Portal Historyczny

Zalety powstawania bractw kurkowych

wawelPolskie ziemie przez wiele lat zmagały się z niemałym problemem. Były to cykliczne najazdy i wycieczki plemion tatarskich, których polityka była może niezbyt przemyślana, ale za to bardzo ekspansywna. Wiele miast nie obroniło się przed najeźdźcami w porę, ale większość z nich, a także większych wsi, powzięła odpowiednie kroki na czas.

Jednym z nich było powołanie tak zwanych bractw kurkowych. Bractwa te zobowiązane były do aktywnej ochrony fortyfikacji miejskich, gdy tylko zachodziła taka potrzeba. Dlatego niektórzy musieli, oprócz wypiekania chleba i kowalstwa nauczyć się także obsługi broni palnej. Zaletą tych rozwiązań było to, że w razie nagłej potrzeby już na miejscu byli ludzie, którzybyli gotowi bronić miasta, zamiast czekać na odsiecz za zamkniętymi murami.

Related Articles

Historia bractw

Grupowanie się mężczyn, aby realizować wspólne cele, stanowi naturalną i odwieczną potrzebę. Stąd już tylko krok do powstawania różnego rodzaju organizacji, które mają się ku temu przyczyniać. Historia bractw pokazuje, że może to często być bardzo zajmujące zajęcie, kontynuowane też przez kolejnych następców. Po co bractwa? Tego typu stowarzyszenia tworzone[…]

Read More »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.