Portal Historyczny

Historia bractw

Grupowanie się mężczyn, aby realizować wspólne cele, stanowi naturalną i odwieczną potrzebę. Stąd już tylko krok do powstawania różnego rodzaju organizacji, które mają się ku temu przyczyniać. Historia bractw pokazuje, że może to często być bardzo zajmujące zajęcie, kontynuowane też przez kolejnych następców.

Po co bractwa?

Tego typu stowarzyszenia tworzone były zwykle z poważnych powodów. Musiała przyświecać im określona idea, skupiająca osoby jej oddane. Związane były z tym także pewne formalności oraz rytuały, stopnie wtajemniczenia itp. Do danego bractwa nie przyjmowało się przecież byle kogo, trzeba było najpierw odpowiednio sprawdzić potencjalnego kandydata. Wszystko po to, aby właściwy kierunek ideowo-wychowawczy został zachowany.

Przykłady bractw

Przykładami działalności bractw są m.in. drużyny harcerskie, korporacje akademickie i zawodowe, kluby, a także zakony i inne stowarzyszenia religijne. Tam właśnie, po spełnieniu konkretnych wymagań, można było wzrastać w towarzystwie panów prezentującym sobą odpowiedni, ponadprzeciętny poziom. Ich aktywność skupiała się głównie na edukacji, samokształceniu, wzajemnym wsparciu i doskonaleniu w różnych dziedzinach życia oraz pielęgnowaniu (często bogatych) tradycji. Dlatego przynależność do bractw zwykle stanowiła poważną nobilitację, ale i zobowiązanie na przyszłość.

Bractwa stanowią istotny wkład w historię ludzi. Dobrze jest interesować się tą tematyką i próbować wyciągać z tego pozytywne wnioski dla siebie i otoczenia, w którym się żyje.

Related Articles

Zalety powstawania bractw kurkowych

Polskie ziemie przez wiele lat zmagały się z niemałym problemem. Były to cykliczne najazdy i wycieczki plemion tatarskich, których polityka była może niezbyt przemyślana, ale za to bardzo ekspansywna. Wiele miast nie obroniło się przed najeźdźcami w porę, ale większość z nich, a także większych wsi, powzięła odpowiednie kroki na[…]

Read More »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.